Az Országos Magyar Vadászati Védegylet vadászvizsga-tanfolyama


2019-11-01 16:47:17

Az Országos Magyar Vadászati Védegylet az Agrárminisztérium által regisztrált tanfolyamszervezőként indít vadászvizsgára felkészítő tanfolyamokat. Az alábbiakban olvasható minden tudnivaló.

 

Tisztelt Érdeklődő, kedves Vadászjelölt!

 

Köszönjük megtisztelő érdeklődését tanfolyamunk iránt!

A következő vadásztanfolyamos csoportot terveink szerint 2024. június 7-én* indítjuk.

Ha részt vesz ezen a képzésen és sikeresen elsajátítja a tananyagot, majd eredményes vadászvizsgát tesz, már 2024 őszén kezében tarthatja a vadászvizsga-bizonyítványát, amellyel kiválthatja a vadászjegyét. Ha az orvosi és pszichológiai vizsgálatokon is megfelelt, néhány héten belül vadászlőfegyvert vásárolhat. Mindez azt jelenti, hogy akár már a 2024-es főidényben vadásszá avathatják.

Az állami vadászvizsga részleteiről, letételének feltételeiről az Országos Magyar Vadászkamara honlapján, itt olvashat.

2023 novemberétől már 16 éves kortól letehető a vadászvizsga, és - bizonyos korlátozások mellett - vadászat is folytatható. Részletek a Vadászkamara honlapján, itt.

 


Ha kíváncsi rá, kik jönnek tanfolyamukra, illetve hogyan alakul végzőseink vadászélete, kattintson ide!


Nézze meg, milyen értékeléseket kaptunk végzett hallgatóinktól!
Facebook   |   Google


 

Felhívjuk szíves figyelmét, hogy a legfeljebb 20 fős csoportjaink viszonylag gyorsan betelnek! Aki az utolsó pillanatban jelentkezik, jó eséllyel lemarad a kiválasztott turnusról.

 

A regisztrációra és egy bővebb tájékoztatásra a tanfolyam első napján kerül sor. Amennyiben jelentkezik, kérjük, legyen kedves mielőbb elküldeni nekünk a tanfolyam@vadaszativedegylet.hu e-mail  címre az alábbi adatokat, hogy az adminisztráció során időt spórolhassunk.

  • név
  • születési név
  • születési hely
  • születési idő
  • anyja neve
  • bejelentett lakcím (Vadászvizsgát magyarországi lakóhellyel rendelkező16. életévét betöltött személy, valamint magyarországi lakóhellyel nem rendelkező magyar állmpolgár tehet. Magyarországi lakosok a lakóhelyük szerint szerinti vármegyében, külföldi állandó lakcímmel rendelkező magyar állampolgárok Pest vármegyében vizsgázhatnak.)
  • személyi igazolvány száma
  • legmagasabb iskolai végzettség (a vadásztanfolyam felnőttképzésnek minősül, ezt az információt fel kell töltenünk a felnőttképzés adatszolgáltatási rendszerébe) **
  • állampolgárság
  • mobiltelefonszám
  • e-mail cím

 

A jelentkezést legalább a tanfolyamdíj felének befizetése után áll módunkban véglegesíteni!

 


 

AZ OKTATÁS

Elméleti oktatás - apróvadfajok
Elméleti oktatás - apróvadfajok

Tanfolyamunk során 100 óra alatt 9 oktatóval fog találkozni. Kiválasztásukra különös hangsúlyt fektettünk, mindannyian neves szakemberek a saját területükön, a legtöbben magas beosztásban dolgoznak és aktívan vadásznak is. Az előadások anyagát a tanfolyam résztvevőinek rendelkezésére is bocsátják. Az oktatott tárgyak:

  • Vadászati kultúra, etika - Ambrózy Árpád, a Magyar Vadászíjász Egyesület elnöke, szakíró
    (a vadászat története, viselkedési szabályok társas vadászaton az öltözködéstől az elejtett vadnak járó végtisztesség megadásáig, a vadászat hazai nagy alakjai és jeles képviselői)
  • Lőfegyver-, lőszerismeret, optika - Szabó Zoltán, lőtérvezető, APSI lőoktató
    (golyós-sörétes lőfegyverek, ballisztika, optikai eszközök, biztonságos fegyverhasználat, jogszabályi ismeretek)
  • Vadászati jog - Weidinger István, tájegységi fővadász
    (a Vadgazdálkodási törvény és az ahhoz kapcsolódó rendelet, egyéb jogszabályok, amelyeket minden vadásznak ismernie kell)
  • Vadgazdálkodás - Weidinger István
    (a fenntartható gazdálkodás feltételei, a magyar vadgazdálkodás helyzete és kilátásai)
  • Nagyvadfajaink - Weidinger István
    (a fajok bemutatása, életciklusuk megismertetése, vadászatuk bemutatása, felismerésük, korbecslésük, vadászati idényeik)
  • Apróvadfajaink - Török Zsolt, a Pest megyei kormányhivatal vadászati főfelügyelője
    (a fajok bemutatása, életciklusuk megismertetése, vadászatuk bemutatása, felismerésük, vadászati idényeik)
  • Vadászati módok - Török Zsolt
    (egyéni és társas vadászati módok részletes bemutatása)
  • Trófeabírálat - Bognár Gábor, az egykorvolt Országos Trófeabíráló Bizottság utolsó elnöke, a jelenlegi Országos Trófeabíráló Testület elnöke, nemzetközi CIC bíráló
    (a nagyvadfajok trófeáinak bírálata, bírálati alapelvek, képletek)
  • Vadászkutyák - Babiczky Attila, az Országos Magyar Vadászkamara Kinológiai Szakbizottságának tagja és Pest megyei kinológusa, a Magyar Országos Vadászkutyás Kulturális Egyesület és a Német Vizsla Klub elnöke, a Vadászkutya Magazin korábbi főszerkesztője
    (kinológiai ismeretek, képzés, feladatok, esetleges betegségek)
  • Természetvédelem - dr. Fuisz Tibor, a Magyar Természettudományi Múzeum ornitológiai gyűjteményének vezetője
    (a legfontosabb jogszabályi keretek, a vadászat és a természetvédelem közös kihívási)
  • Vadászható és védett állatfajok - dr. Fuisz Tibor
    (külső helyszínen, a Magyar Természettudományi Múzeumban - egymáshoz hasonló vadászaható és védett állatfajok megkülönböztetése preparátumokon, a felismerést megkönnyítő bélyegek)
  • Vadegészségügy - dr. Herényi Bulcsu, állatorvos, korábban a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal munkatársa, az országos főállatorvos titkárságvezetője
    (emberre is veszélyes vadbetegségek felismerése, terjedésük megelőzése, a zsigerelés és a vadhús-kezelés helyes gyakorlata)
  • Elsősegély - Gáspár Attila r. alezredes, vezető Police Medic instruktor, mentőtiszt

 

Az elméleti oktatás helyszíne az Országos Magyar Vadászati Védegylet (OMVV) székháza (1027 Budapest, Medve utca 34-40.).

Egy alkalommal a foglalkozást külső helyszínen tartjuk: a hallgatók ellátogathatnak a Magyar Természettudományi Múzeumba, ahol preparátumok segítségével ismerkedhetnek meg a tanfolyamon tárgyalt vadászható és védett fajokkal. (A fotók megtekintéséhez kattintson a Facebook-ikonra a galéria jobb fölső sarkában!)

Az órákat rendszerint péntekenként munka után 15 órától 19-20.30-ig, illetve szombatonként 9 órától 13-14.30-ig (ritkán 17-18.30-ig) tartjuk. Az első előadásra már az első napon, a regisztráció és a tájékoztató után sor kerül. A tanfolyam általában 7 hétvégét vesz igénybe.

A lőtéri gyakorlatot a galgamácsai Bányavölgy Lőtéren vagy a Budakeszi Lőtéren tudják teljesíteni hallgatóink, amelyek egyben a Pest megyei vizsgalőterek is.

A képzést egésznapos gyakorlati foglalkozás zárja a csákvári Kittenberger Kálmán Vadásztársaságnál, itt  nyerhetnek betekintést a tanfolyam résztvevői a vadászat és vadgazdálkodás gyakorlatába.

Fontos tudni, hogy a tanfolyam előadásai, a tankönyvből elsajátítható tudásanyag és a tesztkönyvben található vadfotók együttesen biztosítják azokat az ismereteket, amelyek nélkülözhetetlenek a vadászvizsga sikeres letételéhez!

Felhívjuk figyelmét arra, hogy a vadászvizsgát megelőző tanfolyamról és a vadászvizsgáról szóló 126/2013. (XII. 17.) VM rendelet értelmében a 70 elméleti óra 20%-áról (tehát 14 óráról) lehet hiányozni, míg a 30 gyakorlati óra esetében egyáltalán nem tolerálható a hiányzás!

 


 

KÖLTSÉGEK

A tanfolyam díja  195 000 Ft . Ezt kizárólag banki átutalással lehet rendezni. Az átutaláshoz szükséges adatokat a jelentkezés után, e-mailben küldjük meg.

A tanfolyamdíjon kívül további költségek is felmerülnek.

A három, tanfolyamhoz ajánlott és kifejezetten a vadászvizsgára felkészítő kötet:

  • A vadászvizsga írásbeli tesztkérdései és képanyaga - ára 2500 forint, és biztosítani tudjuk hallgatóinknak
  • Vadászati ismeretek című tankönyv - ez egy 2011-es kiadvány, csak használtan szerezhető meg, azonban 2021-ben frissített változata PDF-formátumban megvásárolható (letölthető) a Szaktudás Kiadó honlapjáról 7500 forintérthttps://szaktudas.hu/webshop/601-vadaszati-ismeretek
  • Vadásziskola című tankönyv - a „Vadászati ismeretek”-hez képest nem jelentős, az anyag struktúrája, tematikus bontása más. Megvásárolható a kiadó Hubertus Kft.-től (a honlapon csak egy DVD-skönyvcsomag árát tüntetik fel, ez 17 480 forint).

A két tankönyv közül csak az egyikre van feltétlenül szükség. A tanfolyam előadásainak prezentációit több egyéb kiegészítő anyaggal természetesen a résztvevők rendelkezésére bocsátjuk, és ezek alapvetően lefedik a tananyagot, ugyanakkor egy tankönyv szintén nagyban segíti az anyag elsajátítását.

lövészetoktatást szintén nem tartalmazza a tanfolyam ára, miután ennek díja függ az esetleges előképzettségtől és az egyéni készségektől. A tanrendben előírt 20 kötelező óra 90-100 000 forintos költséget jelent. Hogy elegendő-e ez, vagy további pótórákra lesz-e szükség, az az oktatás során derül ki, de tapasztalataink szerint a tanfolyamosainknak körülbelül ennyi gyakolrás elegendő szokott lenni.

Végül, de nem utolsósorban: a vadászvizsga díja jelenleg 25 000 forint (amelyet a vonatkozó 19/2022. (VII. 29.) AM rendelet határoz meg). Ez a költség már nem a tanfolyamhoz kapcsolódik, a vizsgát megelőzően kell befizetni az Országos Magyar Vadászkamara azon megyei Területi Szervezetének, amelynél vizsgázni fog a vadászjelölt.

 


 

TAKARÉKOSSÁGI TIPPEK

Részletfizetés – tisztában vagyunk vele, hogy jelentős költségről van szó, ezért lehetőséget biztosítunk arra, hogy hallgatóink öthetes szünettel, két részletben fizethessék be a tanfolyam díját. Ez esetben az első részletet legkésőbb két héttel a tanfolyam kezdete előtt kérjük befizetni, a másodikat legkésőbb a tanfolyam 5. hetén.

A vadászvizsga halasztása – a vadászvizsga a tanfolyam elvégzését követően, az arról szóló igazolás birtokában két éven belül abszolválható. (Pest megyében általában havonta több vizsgát is szerveznek.)

 

A fentiekből bizonyára Ön is meggyőződhetett: célunk, hogy minél több jól felkészült, megfontolt és a vadászat terén tájékozott, etikus vadásszal bővüljön a hazai vadászok közössége. Tanfolyamunk kiváló bázist ad ahhoz, hogy egykori hallgatóink az igazi vadásszá válás útjára léphessenek.

Várjuk tehát Budapesten, a Medve utca 34-40-ben (20-as kapucsengő)! Ha további kérdései merülnek fel, keressen bizalommal!

 

Földvári Attila
tanfolyamvezető

+36-30/234-9239
tanfolyam@vadaszativedegylet.hu

 

* A turnus akkor indul, ha legalább 15 fő jelentkezik rá. Az kezdés időpontja a hallgatói igények tükrében változhat.

 


Engedélyünk a tanfolyam szervezésére (pdf formátum)


** A vadászvizsgára felkészítő tanfolyamfelnőttképzésnek minősül. A Védegylet szerepel a Felnőttképzési Adatszolgáltatási Rendszerben.

A felnőttképzésről szóló 2013. évi LXXVII. törvény 15. § (1) bekezdés b) pontja értelmében felnőttképzőként a képzésben részt vevő személyek természetes személyazonosító adataira, elektronikus levelezési címére valamint legmagasabb iskolai végzettségére vonatkozó adatokat vagyunk kötelesek szolgáltatni a felnőttképzési államigazgatási szerv részére a felnőttképzés adatszolgáltatási rendszerében.